Sledujte debatu ve čtvrtek 24.3.2021 od 14h

Jak vidíme vývoj v automatizaci a jaká je budoucnost robotů v Česku?

B:TECH součástí virtuální debaty Hospodářských novin. Pozvání do debaty přijal také pan Igor Zahrádka, generální ředitel naši společnosti B:TECH

Firmy stále častěji sahají po automatizaci. Jaká je budoucnost robotů v Česku?

Český průmysl je na tom s robotizací velmi dobře. Za poslední dekádu automatizace práce v českých firmách zažívá boom. Podle statistik je dnes do procesů zapojeno třikrát více robotů než v roce 2010. Podle Mezinárodní robotické federace bylo Česko v pořadí 15. zemí s nejvyšším nárůstem počtu robotů na celém světě. Informoval o tom odborný magazín Strojírenství.

Roboti se zatím u nás objevují hlavně ve větších firmách, které jimi optimalizují výroby náročné na rychlost, přesnost i množství hotových produktů.

Možná už ale nadešel čas k tomu, aby k automatizaci přičichly i menší společnosti. Kde jinde než v zemi, kde se tak velký důraz klade na průmysl a export.

Otázkou je, kde může automatizace pomoci. V jakých odvětvích můžeme zapojit roboty do práce? Jaké typy jsou k dispozici? Jak se plánuje automatická výroba a jak se udržuje? A co zaměstnanci? Mají se bát o své pozice? Jsou v ohrožení, že je jednou nahradí pouze stroje, nebo se naopak jejich práce zlepší a budou pracovat bok po boku se svými mechanickými kolegy? O tom se bude hovořit ve virtuální debatě Hospodářských novin.

Pozvání do debaty přijali:

Igor Zahrádka, generální ředitel naší společnosti B:TECH,

Petr Duchoslav, jednatel firmy Fanuc Czech,

Pavel Ambrož, prokurista české pobočky společnosti Schunk,

Jaroslav Fiľo, jednatel a spolumajitel firmy S.D.A.

Virtuální debata proběhne v tomto odkazu článku ve středu 24. března od 14 hodin

 

Článek na iHNEd o debatě najdete zde.

Článek v Hospodářských novinách najdete zde.

 

B:TECH

Igor Zahrádka, generální ředitel a spolumajitel společnosti B:TECH, a.s. pochází z Třebíče.

Svoji téměř 30 letou praxi v oblasti automatizace zahájil založením vlastní firmy, kterou provozoval až do služby v Armádě. Od roku 1995 pracoval na Jaderné elektrárně Dukovany pro společnost I&C Energo. V roce 2004 nastoupil do havlíčkobrodské inženýrské společnosti  B:TECH, a.s, kde od roku 2011 zastává pozici generálního ředitele. V rámci své role pan Zahrádka podporuje aktivity zaměřené na technické vzdělávání, interní rozvoj inženýrského know-how i popularizaci technických oborů. Společnost začala realizovat pravidelný tříhodinový interaktivní program pro žáky základních a studenty středních škol, otevřela elektrotechnický kroužek a zaměřila se na podporu středního odborného školství v regionu prostřednictvím interní vzdělávací instituci s názvem AUTOMATION ACADEMY. Mezi jeho zájmy patří stavba modelů lokomotiv. Celkově se zajímá o historii i současnost techniky a technicko-populární obory – kosmologii či kvantovou fyziku.

 

B:TECH

Nahradí nás roboti? Urychlí covid automatizaci ve firmách? Ptali jste se expertů

Robotizace průmyslu je už pár let výrazným byznysovým tématem, pandemie ale důležitost automatizace posílila. Čeká nás úbytek pracovních míst, nebo i vytvoření některých nových? Co udělá s pracovním trhem umělá inteligence? A je na tyto změny Česko dobře připravené? Záznam z minulé debaty z 16.9.2020 naleznete zde.