DĚKUJEME VÁM ZA ZASLÁNÍ VAŠEHO DOTAZU.
Brzy se Vám ozveme, abychom se případně domluvili na dalším postupu.
B:TECH součástí virtuální debaty Hospodářských novin. Pozvání do debaty přijal také pan Igor Zahrádka, generální ředitel naši společnosti B:TECH
Český průmysl je na tom s robotizací velmi dobře. Za poslední dekádu automatizace práce v českých firmách zažívá boom. Podle statistik je dnes do procesů zapojeno třikrát více robotů než v roce 2010. Podle Mezinárodní robotické federace bylo Česko v pořadí 15. zemí s nejvyšším nárůstem počtu robotů na celém světě. Informoval o tom odborný magazín Strojírenství.
Roboti se zatím u nás objevují hlavně ve větších firmách, které jimi optimalizují výroby náročné na rychlost, přesnost i množství hotových produktů.
Možná už ale nadešel čas k tomu, aby k automatizaci přičichly i menší společnosti. Kde jinde než v zemi, kde se tak velký důraz klade na průmysl a export.
Otázkou je, kde může automatizace pomoci. V jakých odvětvích můžeme zapojit roboty do práce? Jaké typy jsou k dispozici? Jak se plánuje automatická výroba a jak se udržuje? A co zaměstnanci? Mají se bát o své pozice? Jsou v ohrožení, že je jednou nahradí pouze stroje, nebo se naopak jejich práce zlepší a budou pracovat bok po boku se svými mechanickými kolegy? O tom se bude hovořit ve virtuální debatě Hospodářských novin.
Pozvání do debaty přijali:
Igor Zahrádka, generální ředitel naší společnosti B:TECH,
Petr Duchoslav, jednatel firmy Fanuc Czech,
Pavel Ambrož, prokurista české pobočky společnosti Schunk,
Jaroslav Fiľo, jednatel a spolumajitel firmy S.D.A.
Igor Zahrádka, generální ředitel a spolumajitel společnosti B:TECH, a.s. pochází z Třebíče.
Svoji téměř 30 letou praxi v oblasti automatizace zahájil založením vlastní firmy, kterou provozoval až do služby v Armádě. Od roku 1995 pracoval na Jaderné elektrárně Dukovany pro společnost I&C Energo. V roce 2004 nastoupil do havlíčkobrodské inženýrské společnosti B:TECH, a.s, kde od roku 2011 zastává pozici generálního ředitele. V rámci své role pan Zahrádka podporuje aktivity zaměřené na technické vzdělávání, interní rozvoj inženýrského know-how i popularizaci technických oborů. Společnost začala realizovat pravidelný tříhodinový interaktivní program pro žáky základních a studenty středních škol, otevřela elektrotechnický kroužek a zaměřila se na podporu středního odborného školství v regionu prostřednictvím interní vzdělávací instituci s názvem AUTOMATION ACADEMY. Mezi jeho zájmy patří stavba modelů lokomotiv. Celkově se zajímá o historii i současnost techniky a technicko-populární obory – kosmologii či kvantovou fyziku.
Robotizace průmyslu je už pár let výrazným byznysovým tématem, pandemie ale důležitost automatizace posílila. Čeká nás úbytek pracovních míst, nebo i vytvoření některých nových? Co udělá s pracovním trhem umělá inteligence? A je na tyto změny Česko dobře připravené? Záznam z minulé debaty z 16.9.2020 naleznete zde.