CO JE U NÁS NOVÉHO?

 

Na konci září jsme podepsali smlouvu na realizaci projektu nové výměníkové stanice (BVS1) pro jadernou elektrárnu Temelín. Jde o jednu z našich největších zakázek v oblasti jaderné energetiky. Její realizace byla zahájena už v průběhu léta a pokračovat bude i po významnou část roku 2024.

31.8.2023 proběhl 2. roční Konference pro SŠ, VOŠ a univerzity pořádané společností Siemens. Její motto zní TEACH WHAT MATTERS a zaměřuje se na spolupráci škol a firem. Letos jsme na konferenci sdíleli naše zkušenosti s otevřením a výukou středoškolského oboru PRŮMYSLOVÁ AUTOMATIZACE na VOŠ, OA a SOUT Chotěboř, jehož jsme odborným garantem. 

Digitalizace a inovace patří mezi horizontální témata, kterými se ve společnosti zabýváme. V roce 2023 jsme s podporou finančních prostředků EU realizovali hned dva důležité projekty zaměřené na digitalizaci klíčových podnikových procesů.

Blíží se konec školního roku a díky spolupráci se školami je to i pro nás důležitý milník. V oblasti popularizace technických oborů se toho v posledních měsících opět odehrálo poměrně hodně. Máme za sebou odborné středoškolské praxe, workshopy pro žáky základních škol i zakončení dalšího ročníku elektrotechnického kroužku. Co přinesl letošní ročník a jaké chystáme další aktivity v této oblasti?

Nový lídr, restrukturalizace, digitalizace, aktualizace systému odměňování a důležité personální změny. To jsou události, které posledního půl roku hýbou společností B:TECH. Pohybujeme se na trhu automatizace a jsme jejím dodavatelem pro oblast výrobních i procesních technologií už od roku 2000. Události posledních 3 let přinesly řadu výzev i příležitostí, trh se proměnil. Proměnil se způsob spolupráce uvnitř firem. Zvedl se zájem o ochranu životního prostředí, velkým tématem se staly úspory energií. Tyto trendy ovlivňují i trhy, na kterých působíme. Jak se tyto události promítly do dění v B:TECHu jsme se zeptali v otevřeném rozhovoru generálního ředitele Marka Prokše.

1. června se s námi můžete potkat na akci pořádané společností FANUC Czech, s.r.o. nazvané Veletrh robotických příležitostí. Těšit se můžete na 20 robotických aplikací, 15 dodavatelů automatizačního příslušenství a 15 systémových integrátorů, mezi kterými nebudeme chybět ani my. Kolegové z oddělení robotiky představí naši aplikaci na robotické nařezávání těsta ve vysokém taktu.

Na začátku našeho příběhu byl požadavek provozovatele vodní elektrárny na modernizaci řídicího systému. Hlavní očekávání od nového řízení zněla dostupnost, flexibilita a škálovatelnost. Svoji roli sehrály reference na podobných zařízení pro zvýšení spolehlivosti a ochrany proti výpadkům. Očekávala se také otevřenost systému pro další rozšíření v budoucnosti. Jasnou volbou pro nás v tomto případě byla platforma PCS 7. Jaké jsme zvolili technické řešení a které hlavní výhody to přineslo zákazníkovi? 

Vánoční večírek proběhl po dlouhých třech letech tak, jak ho známe a máme ho rádi. Potkali jsme se osobně 16.12.2022 v Kozlovně na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě. Akci tradičně zahájila anketa Zaměstnanec roku 2022. Titul získal kolega Jiří Klusáček. Na akci poprvé vystoupila nově zformovaná kapela B:BAND. Loučíme se s rokem 2022 a děkujeme za spolupráci a důvěru všem našim zákazníkům a obchodní partnerům.

Od roku 2020 mohou zájemci o obor průmyslové automatizace studovat tuto disciplínu na VOŠ, OA a SOUT Chotěboř. Maturitní obor akreditovaný jako elektrotechnické vzdělávání kombinuje předměty z oblasti mechaniky, elektrotechniky a IT. Naše společnost je odborným garantem a poskytuje také čas svých předních odborníků, kteří se osobně podílí na výuce praktických cvičení i některých teoretických odborných předmětů. Na konci listopadu a začátkem prosince u nás proběhlo několik workshopů pro žáky základních škol, kde se o této příležitosti dozvěděli více. 

Pivovarům se u nás letos daří. Tým, který se specializuje na tvorbu softwaru a jeho oživení, se proto rozšiřuje. Hledáme dobrodruhy s chutí cestovat, pivovary oživujeme po celém světě. Kromě PLC programátorů hledáme i šéfmontéry. Jak se u nás cestuje a co obnáší zaškolování na tyto pozice? Na jejich osobní zkušenosti jsme se zeptali technického lídra Lukáše Herdy a jednoho z našich nových kolegů Marka Janáčka.  

V týdnu od 4. do 7. října 2022 proběhne na výstavišti v Brně Mezinárodní strojírenský veletrh, který patří mezi nejvýznamnější průmyslové veletrhy ve střední Evropě. Návštěvníci z řad odborné veřejnosti se s námi mohou potkat stejně jako v loňském roce v rámci projektu Packaging live. Živé ukázky robotizace a technologií pro balení, značení, manipulaci a paletizaci výrobků budou k dispozici v pavilonu A2. V hlavní roli letošního ročníku bude pivo Strakonický dudák. Můžete se těšit také na pravidelné komentované prohlídky.

Novým CEO společnosti byl k 1. 9. 2022 jmenován Marek Prokš, který ve funkci střídá Igora Zahrádku. Ten společnost vedl úspěšně od roku 2011 a zasloužil se o její významný rozvoj a růst. Nyní se přesouvá do dozorčí rady společnosti. Od nového CEO se očekává adaptace strategie na současnou turbulenci trhu a zefektivnění současné struktury s cílem stabilizovat a zvýšit ziskovost společnosti.  

Ročník 2021/2022 proběhl bez výraznějších omezení v prezenční podobě. Vrátili jsme se k jeho praktickému a projektovému pojetí. Účastníci se scházeli ve 4 skupinkách v Havlíčkově Brodě a Karlových Varech. Ročník jsme zakončili letním soustředěním.

Petr Pavel, armádní generál ve výslužbě, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky a předseda vojenského výboru NATO, navštívil ve čtvrtek 9. a v pátek 10. června na Vysočinu. Během své návštěvy se setkal také se zaměstnanci naší společnosti a zástupci soukromého i veřejného sektoru v našem regionu. 

Na konci minulého týdne, kdy proběhl náš dvakrát odložený vánoční večírek, jsme vyhlásili výsledky ankety Zaměstnanec roku 2021. Toto ocenění má u nás dlouhou tradici. Nominace udělujeme za významné přispění k růstu a rozvoji společnosti, nadstandardní ocenění od našich zákazníků, zvládnutí obtížného pracovního/technického úkolu, zlepšovací návrh nebo dlouhodobý vysoký a spolehlivý výkon. Za rok 2021 získal toto ocenění kolega Jan Vašíček, který vede technicky tým specializující se na automatizaci v logistice a skladování. 

Zamilovali jste si Vysočinu stejně jako my? Nechcete se kvůli své vysněné práci stěhovat do velkého města nebo denně hodiny dojíždět? Vyrostli jste zde nebo vás kraj Vysočina okouzlil nedotčeným přírodním bohatstvím, čistým životním prostředím a množstvím historických památek? Hledáte právě tady možnosti kariérního růstu a své profesní odbornosti? Společnost B:TECH nabízí každoročně řadu zajímavých pracovních příležitostí přímo v Havlíčkově Brodě, na Vysočině. Jaké pozice aktuálně obsazujeme a jak se u nás kolegům pracuje? 

V pondělí 25. dubna 2022 převzal Igor Zahrádka ocenění v kategorii soukromých podniků o velikosti 51 - 250 zaměstnanců v rámci soutěže Cena hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost. Tu uděluje Kraj Vysočina za podpory Krajské hospodářské komory  Kraje Vysočina, KOUS Vysočina a Vysočina Education. Hodnotilo se období 2020 - 2021.

Máme za sebou úspěšně veletrh pracovních příležitostí iKariéra VUT pořádaný mezinárodní studentskou organizací IAESTE. Konal se 12. dubna na Podnikatelské fakultě VUT v Brně. Na stánku jsme si pro studenty připravili ukázku robotické aplikace a soutěžilo se také o krásné ceny. Studenti si během soutěže vyzkoušeli programování PLC. 

Setkání se studenty vysokých škol na pracovních veletrzích patří mezi naše oblíbené a tradiční akce. Jsme moc rádi, že se letos potkáme osobně 12. dubna 2022 na veletrhu pracovních příležitostí iKariéra VUT pořádaném mezinárodní studentskou organizací IAESTE. Na veletrh do Brna jsme jezdili opakovaně a rádi, protože jsme tak získali příležitost potkat se s mnoha nadšenými mladými techniky. Řada z nich se stala později našimi novými kolegy. A protože jsme muži a ženy činu, kromě osobních rozhovorů vás na stánku čeká živá robotická aplikace a soutěž s PLC o krásné ceny.

"Než se pustíme do realizace, potřebujeme vidět to nejhorší, co vás může na provozu potkat. Otevřená a upřímná komunikace s integrátorem jsou základem úspěšného projektu," uvedl Igor Zahrádka zkušenosti našich kolegů s automatizací a robotizací v prostředí malých a středních podniků na konferenci FENOMÉN ve Zlíně, která se konala 24. března 2022. O tomto tématu přednášel společně s kolegou Pavlem Gülichem.

Oživení energobloku v ostrovním provozu bylo výzvou z pohledu techniky, ale i lokality. Nachází se v Iráku. Příběh výstavby energobloku pro cukrovar zhruba 100 km od Bagdádu v Iráku se pro nás začal psát v roce 2014. Šlo o první fázi projektu pro společnost EKOL, která je dodavatelem technologie. Na projektu se podílíme dodnes. Tehdy jsme spolupracovali na oživení 2 protitlakých turbín, 2 plynových kotlů a pomocných technologií. V roce 2019 přišlo pokračování v podobě rozšiřování energobloku. Na scéně máme 2 nové výkonnější turbíny, 2 nové kotle a pomocnou technologii. Řízení nových technologií se odehrává v redundantním systému na platformě Siemens PCS7.

Karel Tonar pracuje v našem týmu od roku 2012. Vede 3 realizační oddělní zaměřující se na procesní automatizaci. Jeho tým realizuje ty největší z projektů v oblasti procesního řízení, zkušenosti má ale také s rozjížděním nových byznysů jako je například hydroenergetika, pro kterou nyní hledá dalšího odborníka, který by s ním rozvíjel kompetence v oblasti programování PCS 7 napříč procesními projekty. Proč hledá specialistu na platformu PCS 7? Kdo vlastně je Karel Tonar, jaká je jeho cesta B:TECHem a co nabízí svým budoucím kolegům? Přečtěte si více v rozhovoru s ním.

V týdnu od 8. do 12. listopadu  2021 se konal na výstavišti v Brně  Mezinárodní strojírenský veletrh, který patří mezi nejvýznamnější průmyslové veletrhy ve střední Evropě. Návštěvníci z řad odborné veřejnosti se s námi mohli potkat v rámci projektu Packaging live. Živé ukázky robotizace a technologií pro balení, značení, manipulaci a paletizaci výrobků byly k dispozici v pavilonu A2. Komentované prohlídky probíhaly několikrát denně. 

​V sobotu 25. září 2021 proběhl 9. ročník Havlíčkobrodského půlmaratonu. Letošní ročník se stal zároveň veteránským mistrovstvím ČR v této disciplíně, a proto se do Brodu sjeli borci prakticky ze všech koutů naší vlasti. Počasí nám vyšlo a atmosféra byla na jedničku. Hlavní závod odstartoval v 11:00, štafety v 11:10. Celou akci zahájily jak jinak než závody dětí. Hlavní trasa opět vedla přes Havlíčkovo náměstí. Společnost B:TECH, a.s. spolu s B:GROUP jsou dodnes partnery závodu, jehož základy položil v roce 2013 zakladatel naší společnosti Ing. Antonín Urban.

Pro naše působení na trhu mlékárenského průmyslu byla spolupráce na projektu pro mlékárnu Moravia Lacto v Jihlavě zlomová. A začala poněkud netradičně. Téměř záchrannou akcí, kdy jsme byli přizváni dokončit rozpracovanou integraci technologie. Díky této akci a i z důvodu své velkosti a stability jsme se stali preferovaným dodavatelem automatizace pro celou skupinu INTERLACTO. Ta zahrnuje mlékárny v Jihlavě, Opočně a Olešnici. Posílili jsme také spolupráci se společností, která zajistila dodávku technologie a nyní společně realizujeme projekty pro mlékárny a sýrárny v Německu a dalších zemích.

Zda a jak automatizovat a robotizovat jsou strategické otázky, které aktuálně řeší mnoho českých výrobních společností. V rámci prezentace na Roadshow Digiltalizace na VSPJ v Jihlavě jsme představili konkrétní robotické aplikace, u kterých jsme diskutovali nad výchozí situaci, navrženým řešením a výsledky realizace. Na příkladech jsme si ukázali robotické balení do krabic a paletizaci v polygrafii a mlékárenství, robotickou manipulaci se žhavým výkovkem mezi lisy, robotické nařezávání těsta, ale také automatizované krájení a míchání sýrů.

ZPA Industry slaví společný rok se společností B:TECH. Po integraci s B:TECHem prochází společnost restartem a hledá nové kolegy do realizačního týmu. Na přelomu prázdnin zde proběhlo soustředění mladých elektrotechniků. S účastníky jsme se 2 dny intenzivně věnovali výrobě aktivních reprobedniček. Kroužek bude pokračovat ve školním roce 2021/2022. Zájemci se od 1. září mohou hlásit přes DDM Karlovy Vary. 

V týdnu od 26. do 30. července jsme realizovali letní soustředění našeho elektrotechnického kroužku v Havlíčkově Brodě a v Karlových Varech. Našimi tématy byla výroba reproduktorů, elektronické hrací kostky a také programovatelné baterie, řízené pomocí Raspberry Pi Pico. Ve středu jsme se všichni společně sešli v Praze v prostorách naší partnerské společnosti Mitsubishi Electric a užili si opravdu nabité odpoledné plné zážitků ze světa robotiky a informací z japonské kultury a historie. 

V pozadí obrovské skály, typické pro stát Gibraltar, probíhala realizace jednoho z významných projektů v oblasti Oil&Gas, který jsme realizovali v průběhu let 2017 – 2019. Na začátku našeho příběhu stálo rozhodnutí vystavět v této lokalitě nový typ elektrárny. Původní dieselové generátory jsou nyní z části nahrazovány generátory na zemní plyn. 

S uvolňujícími se opatřeními se opět rozjíždí také praktická výuka a prezenční setkávání účastníků elektrotechnického kroužku. Jak probíhaly tyto aktivity během školního roku 2020/2021 a co jsme si pro žáky a studenty v našem regionu přichystali na léto? 

Představenstvo akciové společnosti B:TECH se sídlem U Borové 69, 580 01 Havlíčkův Brod, IČ:05615348 svolává řádnou valnou hromadu společnosti, která se bude konat dne 18. 6. 2021 od 13 hodin v sídle společnosti U Borové 69, 580 01 Havlíčkův Brod.

B:TECH společně s MITSUBISHI ELECTRIC si pro vás připravili webinář na téma Implementace SCADA systému ICONICS.  Těšit se na nás opět můžete již 22. dubna od 13 hodin. Účast na webináři je ZDARMA. Podíváme se na jeden z prvních projektů Implementace SCADA systému ICONICS, který jsme v ČR na jednom z našich projektů realizovali. 

Zatímco v mnoha odvětvích investorská opatrnost způsobená nepředvídatelností loňského roku trvá, světoví lídři v oblasti logistiky a skladování se připravují na realizační špičku. Vzestup e-commerce přináší vzrůstající poptávku po inženýrských službách ze strany světových hráčů, kteří dodávají technologie pro velkosklady a dopravní společnosti. V ostatních segmentech panuje spíše zdrženlivost a nábory v naší společnosti jsou až na výjimky pozastaveny, tým specializující se na logistiku však zažívá další vlnu růstu.

Setkání se studenty vysokých škol na pracovních veletrzích patří mezi naše oblíbené a tradiční akce. Řada našich budoucích spolupracovníků se s naší společností seznámila právě zde. Veletrh pracovních příležitostí iKariéra VUT pořádaný mezinárodní studentskou organizací IAESTE nám zkrátka přirostl k srdci. Na veletrh do Brna jsme jezdili opakovaně a rádi, protože jsme tak získali příležitost potkat se  s mnoha nadšenými mladými techniky. S trochou nostalgie a velkou dávkou odhodlání jsme se dívali na videa z posledních dvou ročníků a vymýšleli, jak na to v roce 2021. A máme dobrou zprávu. Veletrh pracovních příležitostí pro studenty iKariéra se koná. V letošním roce proběhne online. Naše tradiční a oblíbená odborná soutěž o tablet také bude, protože překážky jsou od toho, aby se překonávaly! 

V roce 2021 plánujeme rozšířit náš realizační tým v Karlových Varech a nabíráme na pozice projektantů, programátorů, servisních techniků i projektových manažerů. Přečtěte si podrobnosti o probíhající integraci a obsazovaných pracovních pozicích.

Zadání našim specialistům znělo: nalézt moderní řešení pro vkládání balíčku etiket do krabic s následnou paletizací a nahradit tak náročnou práci manipulantek. Z výsledku máme radost! V rámci tohoto projektu jsem realizovali zároveň dvě stejná pracoviště, na malém prostrou a pro nás v rekordním čase. Aplikace je velmi složitá z hlediska počtu manipulovaných produktů resp. jejich tvarů a velikostí. I přesto se podařilo zachovat jednoduchost z hlediska přejíždění stroje mezi výrobky. Více o tomto projektu, čtěte v případové studii. 

Roboti se zatím u nás objevují hlavně ve větších firmách, které jimi optimalizují výroby náročné na rychlost, přesnost i množství hotových produktů. Možná už ale nadešel čas k tomu, aby k automatizaci přičichly i menší společnosti. Kde jinde než v zemi, kde se tak velký důraz klade na průmysl a export. Otázkou je, kde může automatizace pomoci. V jakých odvětvích můžeme zapojit roboty do práce? Jaké typy jsou k dispozici? Jak se plánuje automatická výroba a jak se udržuje?

Když vám TECHNICKÝ ŘEDITEL vyroste z vlastních řad a obsadí jednu z nejdůležitějších rolí ve společnosti. Seznamte se s příběhem našeho kolegy Vojty Včely, který u nás pracuje již 13 let a vypracoval se z pozice SERVISNÍHO TECHNIKA až na post technického ředitele. Jaké dovednosti jsou klíčové, jak pracujeme na tom, aby se náš tým neustále rozvíjel a čeho si Vojta u svých lidí cení? Čtěte v rozhovoru s ním.