Letní soustředění elektrotechnického kroužku se neslo

v duchu elektroniky, programování a robotiky

V týdnu od 26. do 30. července jsme realizovali letní soustředění našeho elektrotechnického kroužku v Havlíčkově Brodě a v Karlových Varech. Našimi tématy byla výroba reproduktorů, elektronické hrací kostky a také programovatelné baterie, řízené pomocí Raspberry Pi Pico. Ve středu jsme se všichni společně sešli v Praze v prostorách naší partnerské společnosti Mitsubishi Electric a užili si opravdu nabité odpoledné plné zážitků ze světa robotiky a informací z japonské kultury a historie. 

VÝROBA ELEKTRONIKY A JEJÍ OŽIVENÍ

Montáž a oživení reproduktorů 

S našimi úplnými začátečníky v Karlových Varech jsme využili pro práci stavebnice GM Electronic. Montáž a oživení aktivních reprobedniček s indikátorem vybuzení TG-AR1 nám zabrala zhruba dva dny a na konci si všichni odnesli fungující bedýnky z vlastní dílny. 

 

Osazení a oživení elektronické hrací kostky

V Havlíčkově Brodě se v pondělí a úterý sešla skupinka našich mírně pokročilých účastníků. V průběhu roku pracovali na návrhu desky a HW pro programovatelnou elektronickou hrací kostku. Během soustředění jsme si ji osadili, oživili a uvedli do provozu. Znáte to, takový ten pocit, když to funguje. Tak přesně o tom to bylo!

 

Montáž a oživení programovatelné baterky a workshop se společností FESTO

Ve čtvrtek 29. července naši pokročilí účastníci absolvovali workshop vedený odborníkem ze společnosti FESTO zaměřený na využití pneumatických systémů v praxi. Kromě toho jsme se věnovali našemu hlavnímu tématu. Tím byla montáž a oživení programovatelné baterie řízené pomocí Raspberry Pi Pico. Software na řízení baterie jsme si napsali v jazyce Python. Domů jsme se rozešli s tím, že nám to všem pěkně bliká! A taky že už se těšíme na další ročník. 

NAŠE KOMUNITA ROSTE

Máme velkou radost, že naše komunita roste a to nejenom v Havlíčkově Brodě. V loňském roce jsme dali dohromady účastníky kroužku také v Karlových Varech. S ohledem na covidová opatření se kroužek v této lokalitě nepodařilo rozjet. Ale znáte to, kdo si počká, ten se dočká. Takže ti, jejichž zájem přetrval, měli seznamovací soustředění společně s námi v Karlových Varech. A jsou to kluci moc šikovní.

 

Už se těšíme na pokračování během příštího školního roku a hlásíme, že ve skupince bude několik volných míst. Sledujte naše stránky na FB, o možnosti registrace vás budeme informovat již brzy!

Fotogalerie

EXKURZE DO SVĚTA ROBOTIKY A JAPONSKÉ KULTURY 

 

Ve středu 28. července jsme se všichni sešli v Praze při návštěvě společnosti Mitsubishi Electric, která je naším partnerem a dlouhodobě podporuje naše aktivity na poli technického vzdělávání a popularizace technických oborů. 

 

 

Užili jsme si společně pestrý program připravený na míru:

  • Zábavná přednáška o Japonsku, jeho kultuře a historii doplněná o osobní zkušenosti Luďka Podolana s životem a prací v této překrásné zemi
  • Kolaborativní robotiku jsme si vyzkoušeli na robotu Assista a zahráli si s ním hru Jenga
  • Rozdíly mezi kolaborativní a kooperativní robotikou jsme si vyzkoušeli hned na dalším stanovišti
  • O historii a zaměření společnosti Mitsubishi Electric nám vyprávěl Roman Polák

VÝLET BYL PRO NAŠE FANOUŠKY ROBOTIKY NEJENOM ZÁBAVNÝ, ALE TAKÉ POUČNÝ

Věděli jste například, že společnost Mitsubishi Electric byla založena v roce 1921 a slaví tak letos výročí 100 let od svého založení? Že v počtu podaných patentů se společnost celosvětově umístila na 3. místě? Že nejoblíbenějším sportem v Japonsku je baseball? Nebo že jedinou budovu, jejíž konstrukce po výbuchu atomové bomby v Nagasaki zůstala stát, stavěli čeští inženýři? My už ano a také mnoho dalších zajímavostí z oblasti stravování, cestování i volného času. Jako například, že hledání pokémonů prostřednictvím virtuální reality je zkrátka nedílnou součástí života v Japonsku.

 

Fotogalerie

Z ABSOLVENTKY LEKTORKOU

Jana aktuálně studuje automatizaci na FEKT VUT. K oboru se poprvé dostala během účasti v našem elektrotechnickém kroužku. Nyní s námi spolupracuje při studiu na vývojových projektech a současně vypomáhá i jako pomocná lektorka na letním soustředění. Během tohoto týdne znovu oprášila svoje znalosti v oblasti elektroniky a robotiky a zavzpomínala na svoje začátky při zapojování na nepájivém poli. Pole se svým jménem našla mezi inventářem a šlo o velmi dojemný okamžik. Je to totiž už 5 let, co je v tom Janča s námi, a jsme na ni hrdí.

PŘIPRAVUJEME 6. ROČNÍK 

Přípravy 6. ročníku jsou již v plném proudu a máme pro vás dobrou zprávu. Budeme otevírat skupinku pro začátečníky, protože řada našich účastníků již pokračuje studiem na vysoké škole. Volná místa budou k dispozici jak v Havlíčkově Brodě, tak v Karlových Varech. Nebude jich mnoho, proto sledujte naše facebookové stránky, pokyny pro registraci zveřejníme již brzy. 

 

Komu je náš kroužek určený?

Všem malým domácím kutilům a zájemcům o elektrotechniku. Bereme to pěkně od začátku, takže naši noví účastníci se během školního roku seznámí se zapojováním jednoduchých obvodů, naučí se základní výpočty parametrů a měření. Nakouknou pod pokličku programování mikroprocesorů, PC aplikací, PLC a průmyslových robotů. Naučí se rozeznávat a zapojovat součástky a manuálně pracovat s běžným nářadím. Zopakujeme si také řadu základních fyzikálních principů. 

 

K měření využíváme několik multimetrů, různé generátory signálu i malý osciloskop. Kroužek je určen pro žáky a studenty od II. stupně základních škol, kterým pomůže s přípravou na studium technických oborů. Výuka probíhá v sídle společnosti B:TECH, a.s. 1x týdně v rozsahu 90 minut pod záštitou AZ Centra Havlíčkův Brod.

 

NAŠE SRDCE BUŠÍ PRO TECHNIKU

Milujeme techniku a svoji práci a chceme se o to podělit s novou generací. Elektrotechnický kroužek byl založen v roce 2016. Jeho cílem je popularizace technických profesí a příprava účastníků na studium technických oborů. Jeho vedoucími jsou zkušení odborníci z praxe, zaměstnaci společnosti B:TECH a.s. S našimi účastníky sdílí nejenom svoje znalosti, ale také vztah k naší profesi.  

FANDÍTE NÁM? SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU!