ŘÍZENÍ VODNÍ ELEKRÁRNY
Na začátku našeho příběhu byl požadavek provozovatele vodní elektrárny na modernizaci řídicího systému. Hlavní očekávání od nového řízení zněla dostupnost, flexibilita a škálovatelnost. Svoji roli sehrály reference na podobných zařízení pro zvýšení spolehlivosti a ochrany proti výpadkům. Očekávala se také otevřenost systému pro další rozšíření v budoucnosti. Jasnou volbou pro nás v tomto případě byla platforma PCS 7. Jaké jsme zvolili technické řešení a které hlavní výhody to přineslo zákazníkovi?
NAŠE NEJVĚTŠÍ VODNÍ TURBÍNA
Předmětem naší dodávky na tomto projektu byla výměna původního řídicího systému soustrojí a budící soupravy generátoru o výkonu 68,75 MVA pro vodní elektrárnu Khrami II v centrální části Gruzie jihozápadně od hlavního města Tbilisi. Gruzie leží na hranici Evropy a Asie a je známá svojí nádhernou krajinou.
Vodní elektrárna Khrami II byla uvedena do provozu v roce 1963. Původní technologie byly postupně modernizovány. Celkový výkon elektrárny produkují dvě Francisovy turbíny. HPP Khrami II je součástí systému kritické infrastruktury mimo jiné i pro oblast hlavního města Tbilisi a je určena jako startovní zdroj elektrické energie v případě tzv. startu do tmy.
Elektrárna je součástí komplexu vodních elektráren, které maximalizují využití energie díky hornatosti terénu. Řízení vodní elektrárny je umístěné v hloubi hory a dostanete se k němu 600 metrů dlouhým skalním tunelem.
Projekt jsme realizovali v letech 2021 – 2022 a jedná se o naši největší referenci společnosti v oblasti vodních turbín. Nový řídicí systém je postaven na redundantním řízení, které nahradilo komerčně nedostupný a technologický překonaný původní systém řízení. Součástí byla i dodávka redundantního systému buzení generátoru Basler DECS-450. Rozsahem se jednalo o projekt zahrnující projekční práce, šéfmontáž pro demontáže a montáže dodávek, tvorbu SW pro PLC a HMI včetně zkoušek a uvedení do provozu. To vše s využitím existující instrumentace a dalších návazných systémů elektrárny.
REDUNDANTNÍ ŘÍZENÍ A SPOLEHLIVOST
Nový řídicí systém zajištuje regulaci vodní turbíny, komunikaci s buzením a ochranami generátoru a pomocnými technologiemi. Postaven je na redundantním kontroléru AS 410-5H se vzdálenými I/O typu ET 200SP HA připojenými přes redundantní Profinet. Pro operátorské rozhraní je použitá architektura klient – server s HMI serverem a klientskými stanicemi.
Zvolené technické řešení splňuje požadavky na spolehlivost díky redundanci a splňuje také současné standardy používané v energetice. Modernizace probíhala ve dvou etapách. Během první etapy došlo k výměně řídicího systému, ve druhé etapě jsme zajistili výměnu budící soupravy. Nový systém byl navržen tak, aby integrace kopírovala původní technologii a značení elektroinstalační části zůstalo pro navazující technologie zachováno.
PCS 7 MÁ SKVĚLOU PROCESNÍ KNIHOVNU
Řízení na platformě PCS 7 je díky redundanci výrazně spolehlivější než původní systém a chrání technologii proti výpadkům a zajištuje tak stabilitu výroby elektrické energie a její dodávku do sítě.
Jednou z výhod zvoleného řešení je také rychlost tvorby softwaru díky rozsáhlé procesní knihovně, kterou má PCS 7 pro oblast procesní automatizace k dispozici. Tu si chválí hlavně programátoři, kterým výrazně usnadňuje a urychluje práci při vývoji.
Velkou výhodu ale představuje také pro koncového provozovatele, který má díky nim k dispozici standardizované řešení vhodné pro takto dlouhodobé investice.
Jan Kváč, SIEMENS, garant platformy PCS 7
„Poptávky z B:TECHu na PCS 7 přicházejí s promyšleným návrhem technického řešení a tak následně s projektantem ladíme pouze detaily. Know-how se ve firmě daří držet a rozvíjet a je to vidět právě už na poptávkách. Když přijde na řadu realizace projektu, tak o ní často ani nevím. Prakticky mě není potřeba, programátoři se na mě obracejí o radu opravdu výjimečně. Takových společností mnoho není. I to mě utvrzuje v tom, že v oblasti PCS 7 disponuje tým B:TECHu silným know-how, které neustále rozvíjí.“
FAKTA V KOSTCE
2021 - 2022 Gruzie
Naše největší reference v oblasti vodních turbín.
Popis dodávky
- projektová dokumentace
- dodávka redundantního systému buzení generátoru
- tvorba SW vybavení pro řídicí systém a HMI
- oživení technologie
- management a řízení zakázky
- šéfmontáž – site management
- uvedení do provozu
VODNÍ ELEKTRÁNY UMÍME
V oblasti řízení vodních elektráren máme řadu referencí a zkušený tým. Zajímá vás více? Navštivte stránku věnovanou tomuto segmentu.
HLEDÁTE PARTNERA PRO SVÉ PROJEKTY?
ROMAN HLOUŠEK, OBCHODNÍ MANAŽER
Obchodní i přípravná fáze projektu probíhaly v období epidemie C-19. Vyjednávání obchodní i realizační části na dálku bez možnosti navštívit lokalitu bylo velmi náročné a vyžádalo si i několik počátečních nedorozumění. Byli jsme odkázáni na elektronickou komunikaci a videokonference. I přesto se nám však podařilo uzavřít smlouvu a projekt jsme mohli zahájit.
Zakázka byla náročná především na logistiku a technické zajištění. Řešili jsme nákupy technologických celků z USA a jejich přepravu přes polovinu planety. Montážní práce na samotné elektrárně Khrami zajistil gruzínský partner a naši kolegové se postarali o inženýring s podporou specialistů z USA.
Práce na takto komplexních projektech vyžaduje týmovou spolupráci a efektivní komunikaci s našimi partnery. Gruzie nás překvapila nejenom svojí pohostinností a tím, jak srdečně přivítali náš tým mezi sebou. Pochopili jsme také, jak závazné je pro naše partnery podání ruky a tradice, při kterých obchod stvrdíte společnou hostinou.
GRUZÍNSKÁ POHOSTINNOST
Další, co vás na Gruzii zaujme vedle překrásné přírody, je právě pohostinnost a přívětivost místních obyvatel. Gruzie je známá svým vínem a hostinami. Během projektu bydleli kolegové přímo u elektrárny, která je zhruba 2 hodiny jízdy od hlavního města Tbilisi, které v podstatě nikdy nespí. Náročnější podmínky na stavbě byly vyvážené pohostinností a přátelským přístupem místních kolegů.
Hlavní město Tbilisi bylo pro náš tým vstupní bránou po příletu do země a kolegové si ho tak stihli i díky non stop provozu užít do sytosti.
CHCETE BÝT SOUČÁSTÍ NAŠEHO TÝMU?
Podívejte se, jaké pozice právě teď obsazujeme.