HLEDÁME DOBRODRUHY S CHUTÍ CESTOVAT

AUTOMATIZACE PIVOVARŮ

Pivovarům se u nás letos daří. Tým, který se specializuje na tvorbu softwaru a jeho oživení, se proto rozšiřuje. Hledáme dobrodruhy s chutí cestovat, pivovary oživujeme po celém světě. Kromě PLC programátorů hledáme i šéfmontéry. Jak se u nás cestuje a co obnáší zaškolování na tyto pozice? Na jejich osobní zkušenosti jsme se zeptali technického lídra Lukáše Herdy a jednoho z našich nových kolegů Marka Janáčka.  

CESTY ZA PIVEM

Minulý rok jsme si s kolegou Lukáš Herda povídali do interního magazínu B:NEWS o vzdáleném oživování pivovaru v Austrálii. Jako největší výzvu projektu označil komunikaci s personálem na místě a absenci vizuálního a sluchového kontaktu s technologií.

Pro úpravy SW a diagnostiku běžícího projektu je podle Lukáše vzdálené připojení skvělý pomocník. Pro oživení nové technologie je ale tento postup opravdu náročný. Lukáš už se těšil, až zase bude moci cestovat a být přímo u toho. A dočkal se. Investice do pivovarů se znovu rozjely a my jsme u toho.

 

Lukáši, jaké jsou tvoje oblíbené destinace, na které rád vzpomínáš?

Moc rád se vracím do Asie. Dodnes vzpomínám na Šangaj. Byl to můj první projekt a strávil jsem tam společně s kolegy 4 měsíce. Konaly se tam tenkrát závody F1, které se nám podařilo navštívit a dali jsme si tam také společně pivo v nejvyšším baru na světě. To jsou takové momenty, které nikdy nezapomenete. Do Číny jsem se vracel celkem pravidelně. A když už jsem si myslel, že mě tam nic nepřekvapí, přišel projekt na výrobu sójové omáčky. Pro uspokojení denní spotřeby je nutná denní produkce 800 tisíc litrů. To mi skoro vyrazilo dech. Na tomto projektu jsem zažil také výlet do pralesa nebo opravdu velmi dobrodružný rafting, během něhož se řeka chovala jako obrovský betonový tobogán.

 

Mezi moje neoblíbenější destinace patří asi Vietnam. Skvělé podnebí, lidé i kuchyně. Nádherné pláže. Během jednoho z projektů, který jsme realizovali v Hanoji, jsme si vyrazili na pláž Halong Bay a strávili tam celý víkend. Když je to trochu možné, využíváme volný čas pro cestování a poznávání země, kde zrovna pracujeme.

Lukáš HERDA, technický lídr

Lukáš Herda nastoupil na pozici PLC programátora v roce 2012 jako absolvent vysoké školy. Od začátku se u nás specializuje na oblast řízení pivovarů. Aktuálně působí na pozici technického lídra a zodpovídá za technické standardy i rozvoj našeho týmu.

 

"Když na projektu strávíte několik týdnů nebo měsíců, poznáte zemi úplně jinak. Za ty roky jsem měl příležitost poznat velké množství nových zemí, kultur a taky navázal nová přátelství doslova napříč kontinenty."

 

ZÁZNAM LUKÁŠOVÝCH CEST ZA PIVEM BĚHEM 10 LET NA POZICI SOFTWAROVÉHO SPECIALISTY A POZDĚJI I TECHNICKÉHO LÍDRA PRO OBLAST ŘÍZENÍ PIVOVARŮ.

Fotogalerie

KOHO HLEDÁME A JAK PROBÍHÁ ZAŠKOLOVÁNÍ?

Co čekáme od techniků, kteří by to s námi chtěli zkusit? Kromě chuti cestovat je to hlavně elektrotechnické vzdělání a dobrý základ v angličtině. S tou umíme uchazečům i pomoci. Často nebývají "rozmluvení." Po prvním projektu v zahraničí se ale rozmluví každý. Musí mít ale slušné základy a nebát se mluvit. Na gramatické chyby se nehraje.

 

Co se týká technické stránky věci, je pro nás zásadní logické uvažování. To testujeme jednoduchou úlohou během vstupních rozhovorů. Pro tvorbu softwaru používáme standardy. Většina projektů je na platformě Siemens, software pro PLC připravujeme v prostředí Tia Portál.

 

Po nástupu u nás projdou kolegové školením na programování PLC, základy elektrotechniky a komunikací a sítí. Používání standardů školíme v rámci našeho oddělení řízení pivovarů. Jak vzpomíná na zaškolování jsme vyzpovídali kolegu Marka Janáčka.

Marek JANÁČEK, softwarový specialista

Marek nastoupil po prvním semestru na vysoké škole. Po jejím ukončení pracoval v kovozámečnické dílně a hledal si práci v oboru. Výběrové řízení se na chvíli pozastavilo kvůli začátku konfliktu na Ukrajině. Do firmy nakonec nastoupil v červnu 2022 na pozici PLC programátora pro řízení pivovarů už se připravuje na první cestu na stavbu.

 

"Zaškolování trvá půl roku až rok, na první projekt nikdy nevyjíždíme sami."

Marku, jak probíhalo tvoje zaškolování?

Hned první týden po nástupu jsem kreslil "obrázky". To je vlastně vizualizace technologie pro obsluhu a dispečery. Pracujeme ve vývojovém prostředí WinCC a WPF.

 

Potom přišel na řadu BOTEC, to je software přímo našeho zákazníka. A nakonec tvorba programu pro PLC. Můj první projekt, na kterém pracuji, byl v prostředí Siemens S7, ty další mne čekají už na platformě Tia Portál. Aktuálně máme za sebou přípravu a testování softwaru.

 

Pracoval jsem společně s dalšími novými kolegy pod vedením technického lídra Lukáše Herdy. Pomáhal nám také zkušený kolega Petr Berger. Ten už zde pracuje přes dvacet let. Do konce roku mne čeká první výjezd na projekt v zahraničí. Bude to v Belgii. Na cestování už se moc těším.

 

Co byla během zaučování pro tebe největší výzva?

Asi to programování. Nikdy jsem předtím neprogramoval. Moc jsme se mu na škole nevěnovali a trochu jsem se toho obával. Šel jsem do toho s tím, že to bude těžké. Nakonec to ale nějak šlo. U nás na oddělení se používají standardy a hlavně mám kolem sebe kolegy, kteří kdykoliv pomůžou.

 

Máš na srdci něco, co bys vzkázal těm, kteří o této práci uvažují?

Asi aby se nebáli toho programování. Je to hodně o logice, člověk se musí naučit trochu jinak přemýšlet, ale pro technika je to zvládnutelné.

CHCETE ZMĚNU A POZNÁVAT JINÉ ZEMĚ A KULTURY?

Ještě pořád si nejste jistí, jestli je to práce pro vás? Ozvěte se nám a můžeme to probrat osobně.