Přednáška a navazující workshop

Praktické ukázky automatizace a robotizace v českých společnostech

Automatizace jako strategická otázka? Jak bude vypadat pracovní trh v budoucnu? Budou mít lidé stále menší chuť pracovat v nuceném tempu nebo ve směnném provozu? Čelí dnes výrobní podniky nezvratnému trendu? Jak podniknout první kroky směrem k robotizaci a automatizaci provozů pro udržení konkurenceshopnosti? S čím ale začít? Zda a jak automatizovat a robotizovat jsou strategické otázky, které aktuálně řeší mnoho českých výrobních společností.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest připravila ve spolupráci s Národním centrem Průmyslu 4.0 sérii workshopů na téma digitalizace a automatizace malých a středních podniků. V loňském roce 2020 byly workshopy realizovány online formou. V rámci roadshow byly představeny zájemcům z řad malých a středních podniků klíčové technologie Průmyslu 4.0, jako je digitální dvojče, 3D tisk a aditivní výroba.  Zodpovězeny byly otázky, proč je dobré sbírat data ze strojů a jaký je rozdíl mezi preventivní a prediktivní údržbou. O všem se mohli účastníci přesvědčit v praxi v tzv. testbedech, speciálních univerzitních pracovištích, která vznikají pro názornou ukázku aplikace technologií a postupů Průmyslu 4.0. 

B:TECH

8.9.2021 proběhl další ze série workshopů, tentokráte prezenčně v Jihlavě, v krásných prostorách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě. Naše společnost B:TECH byla přizvána k účasti podpory malých a středních podniků našeho kraje. V rámci přednášky jsme se podívali na praktické ukázky automatizace a robotizace v českých společnostech. Odborný workshop se pak zaměřil na samotné kroky vedoucí k zavádění automatizace v menších a středních firmách. 

Kolegové Pavel Gülich, Vedoucí realizace, robotiky, Pavel Komzák, Obchodní ředitel a Josef Duben, Obchodní manažer se zaměřili zejména na témata:

  • Zda a jak automatizovat a robotizovat jsou strategické otázky, které aktuálně řeší mnoho českých výrobních společností.
  • V rámci prezentace jsme představili konkrétní robotické aplikace, u kterých jsme diskutovali nad výchozí situaci, navrženým řešením a výsledky realizace.
  • Na příkladech jsme si ukázali robotické balení do krabic a paletizaci v polygrafii a mlékárenství, robotickou manipulaci se žhavým výkovkem mezi lisy, robotické nařezávání těsta, ale také automatizované krájení a míchání sýrů.

Praktický workshop směřoval k otázkám, kdy a kde se vyplatí automatizovat. Jak s automatizací začít a na co si dávat pozor. Naši zástupci zodpovídali dotazy spojené se zaváděním a rozšiřováním automatizace a robotizace.Na příkladech konkrétních realizací nabídli inspiraci z různých prostředí. Akci moderoval zástupce Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina Zděněk Martínek.

 

 

 

B:TECH

Součástí programu byly také komentované prohlídky Cyber Physical Factory Vysoké školy polytechnické Jihlava. Cyber Physical Factory je modelovým pracovištěm moderní průmyslové výroby, které se skládá z fyzické výrobní linky a její digitální kopie ve virtuálním prostředí. Na CP Factory lze simulovat téměř jakýkoliv výrobní proces automatické linky, přičemž k fyzickým výrobním zařízením lze „virtuálně" připojit jakékoliv další a sledovat jaký bude dopad na jednotlivé součásti výroby.

Nestihli jste se zeptat našich odborníků na všechno, co vás k automatizaci a robotizaci zajímá? Kontaktujte nás!